კონკურსის „სუფთა რეგიონი“ 2018 წლის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ! საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველოს, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, ქ. თბილისის საკრებულოს მხარდაჭერით, ქ. თბილისის საკრებულოში „თამარ მეფის“ დარბაზში ჩატარდა პროექტის „დავასუფთაოთ საქართველო (ფაზა III)“ ფარგლებში გამოცხადებული კონკურსის „სუფთა რეგიონი“ გამარჯვებულების დაჯილდოების ცერემონიალი.
კონკურსი გასული წლის მაისში გამოცხადდა და მიზანი იყო ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილიყო ყველაზე „სუფთა რეგიონი“, „სუფთა მუნიციპალიტეტი“, „სუფთა ქალაქი/დაბა“, „სუფთა სოფლი/თემი“, „სუფთა ქუჩა“, „ლამაზი ეზო“ და „ლამაზი აივანი“.
დაჯილდოების ცერემონიალში მონაწილეობა მიიღეს შვედეთის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოსა და სომხეთში ულრიკ ტიდესტრომმა, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის კომიტეტის პირველმა მოადგილემ ზაზა ხუციშვილმა, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილემ მარიკა დარჩიამ, პროექტის ფარგლებში შექმნილი კომისიისა და პროექტის „დავასუფთაოთ საქართველო ფაზა III“ განმახორციელებელი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა.
კონკურსი პირველად 2015 წელს ჩატარდა სამ ნომინაციაში, რომელსაც 2017 წელს დაემატა კიდევ 2 ნომინაცია. ხოლო გასულ წელს გამოცხადებულ კონკურსში ნომინაციების რიცხვი გაიზარდა 7-მდე. კონკურსში მონაწილე რეგიონების, ქალაქების, მუნიციპალიტეტების, სოფლებისა და მოსახლეობის წარმომადგენლებს საკონკურსე პერიოდში საშუალება ჰქონდათ გადმოეგზავნათ ფოტო და ვიდეო მასალები საკუთარი საცხოვრებელი ადგილების შესახებ. კონკურსის ნომინაციებში გამარჯვებულების გამოვლენა მოხდა სპეციალურად კონკურსისთვის შექმნილი კომისიის (გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ჟურნალისტები) მიერ.
2018 წელის „სუფთა რეგიონის“ კონკურსის გამარჯვებულები არიან:
ნომინაციაში „სუფთა რეგიონი“ დასახელდა კახეთის რეგიონი - ჯილდო კახეთის სახელმწიფო-რწმუნებულს გუბერნატორს ირაკლი ქადაგიშვილს გადასცა, შვედეთის სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოსა და სომხეთში ულრიკ ტიდესტრომმა;
ნიომინაციაში „სუფთა ქალაქი“ დასახელდა ქ. ზუგდიდი - ჯილდო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელს გიორგი შენგელიას გადასცა, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ (შერჩევითი კომისიის თავმჯდომარე).
ნომინაციაში „სუფთა მუნიციპალიტეტი“ დასახელდა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი, ჯილდო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელს გიორგი შენგელიას გადასცა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის კომიტეტის პირველმა მოადგილემ ზაზა ხუციშვილმა.
ნომინაციაში „სუფთა სოფელი“დასახელდა სოფ. ჭორვილა (საჩხერე), ჯილდო სოფლის წარმომადგენელს გადასცა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა.
ნომინაციაში „ლამაზი აივანი“ დასახელდა ფატმან გრიგოლავას სახლის აივანი (ქ. ქუთაისი), რომელსაც ჯილდო გადასცა საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილემ მარიკა დარჩიამ (ნომინაციის ავტორი).
ნომინაცია „სუფთ ქუჩა“ არ გამოვლენილა
ნომინაციაში - „ლამაზი ეზო“ გამოვლინდა 3 პირველი ადგილი:
ნომინაცია (კერძო) "ლამაზი ეზო" დასახელდა აკაკი გედენის ეზო (ხონის მუნიციპალიტეტი), რომელსაც ჯილდო გადასცა ქ.თბილისის საკრებულოს გარემოს დაცვის კომისიის თავმჯდომარემ ირაკლი კუხიანიძემ.
ნომინაციაში „კორპუსის ეზო“ დასახელდა ქ. ზუგდიდში, ქუჯის ქუჩაზე მდებარე ერთერთი კორპუსის ეზო, ჯილდო კორპუსის წარმომადგენელს გადასცა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის სამსახურის უფროსმმა ალვერდ ჩანქსელიანმა.
ნომინაციაში „იურიდიული პირის ეზო“ დასახელდა ღვინის კომპანია GWS -ის ეზო (თელავი), ჯილდო GWS-ს წარმომადგენელს ადმისტრაციული სამსახურის უფროსს მაკა ნაცვლიშვილს გადასცა გადასცა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის სამსახურის უფროსმმა ალვერდ ჩანქსელიანმა.
კომისიის გადაწყვეტილებით წამახალისებელი სიგელები გადაეცა:
ნომინაციაში „სუფთა მუნიციპალიტეტი“ დასახელდა ხარაგაულისა და საჩხერის მუნიციპალიტეტები, სიგელი მუნიციპალიტეტების წარმომადგნლებს გადასცა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ (შერჩევითი კომისიის თავმჯდომარე).
ნომინაციაში „სუფთა სოფელი“ დასახელდა სოფელი შორაპანი (ზესტაფონი მუნიციპალიტეტი) და სოფელი ობჩა (ბაღდადის მუნიციპალიტეტი), რომლებსაც სიგელები გადასცეს პროექტის „დავასუფთაოთ საქართველო ფაზა III“ განმახორციელებელი კონსორციუმის წევრებმა მაკა ქიმერიძემ (საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირი „ორქისი“) და ელენე ლოლაძემ (,,ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლება და ნარჩენების მართვა”).
ნომინაციაში „ლამაზი ეზო“ დასახელდა რამაზ კიკვაძისა (ქ. წყალტუბო) და ნონა ომარაშვილის (ქ. მცხეთა) ეზო, რომლებსაც სიგელები გადასცა ქ. თბილისის საკრებულოს გარემოს დაცვის კომისიის თავმჯდომარემ ერეკლე კუხიანიძემ.
ასევე, კონკურსის ფარგლებში სიგელები გადაეცა:
ქ. ქობულეთის მერიას (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა) „პლაჟის საუკეთესო დასუფთავებისთვის“, სიგელი მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელს გადასცა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის სამსახურის უფროსმმა ალვერდ ჩანქსელიანმა.
ქვ. ქართლის საპატრულო პოლიციის უფროსს კახა ბუხრაძეს, რომელსაც სიგელი გადასცა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ (შერჩევითი კომისიის თავმჯდომარე).
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულების გარემოსდაცვის ზედამხედველობის დეპარტამენტის ქვემო ქართლის რეაგირების განყოფილების უფროსს - დავით ასლამაზიშვილს, რომელსაც სიგელი გადასცა საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის კომიტეტის პირველმა მოადგილემ ზაზა ხუციშვილმა.
„სუფთა რეგიონის“ კონკურსის დაჯილდოების ღონისძიებაზე, ასევე აღინიშნა, რომ განსაკუთებული აქტივობისთვის სიგელი გადაეცემა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიის რწმუნებულს, დაბა ურეკში დავით რობაქიძეს და ოზურგეთის საკრებულოს წევრს გოჩა მდინარაძეს, 15 სექტემბრის დასუფთავების აქციის ორგანიზებისათვის.
პროექტი ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური უზრუნველყოფით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან და საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან, ასევე საქართველოსრეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან თანამშრომლობით.

The Winners of the Contest "Clean Region" 2018 are revealed! On January 18, the ceremony of awarding the winners of the Contest "Clean Region" -2018, announced within the frames of the project "Clean Up Georgia (phase III) took place at the premises of Tbilisi City Assembly in Queen Tamar Hall ". The event was organized by the Greens Movement of Georgia/Friends of the Earth-Georgia, Parliamentary Committee for Environment Protection and Natural Resources and the Ministry of Environment Protection and Agriculture and with support of Tbilisi City Assembly.
The Contest "Clean Region" was announced in May last year and the aim was to identify the “Cleanest region”, “Clean municipality”, “Clean city/borough”, “Clean village/community”, “Clean street”, “Beautiful yard” and “Beautiful balcony” throughout the country.
The award ceremony was attended by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the kingdom of Sweden to Georgia and Armenia H.E. Ulrik Tideström, Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Mr. Yuri Nozadze, Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Ms. Nino Tandilashvili, First Deputy Chairman of the Parliamentary Committee for Environmental Protection and Natural Resources Mr. Zaza Khutsishvili, Deputy Chairman of the City Council Ms. Marika Darchia, representatives of implementing organizations of the project "Clean Up Georgia Phase III" and members of the selection commission created in the framework of the project.
For the first time the contest was held in three nominations in 2015 and two more nominations were added in 2017. The number of nominations in the contest announced last year increased to seven. Representatives of regions, towns, municipalities, villages and population groups participating in the contest were able to send photos and video materials about their residence. On the basis of submitted materials the winners were revealed in the nominations by a special commission established within the framework of the contest (Ministry of Environment and Agriculture, representatives of CSOs and journalists).
The winners of the contest "Clean Region" of 2018 are:
Nomination "Clean Region" – was named Kakheti Region - The award was handed over to the State Representative - Governor of Kakheti Region Mr. Irakli Kadagishvili by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Sweden to Georgia and Armenia H.E. Ulrik Tideström;
Nomination "Clean City"/borough - was named City Zugdidy - The award was handed over to the representative of Zugdidi Municipality by the Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Mr. Yuri Nozadze (Chairman of the Selection Committee);
Nomination "Clean Municipality" - was named Zugdidi Municipality - The award was handed over to the representative of Zugdidi Municipality Mr. Giorgi Shengelia by the First Deputy Chairman of the Parliamentary Committee for Environmental Protection and Natural Resources Mr. Zaza Khutsishvili;
Nomination "Clean Village/community " – was named Village Chorvila (Sachkhere municipality). The award was handed over to the representative of the village by the Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Ms. Nino Tandilashvili;
Nomination Beautiful Balcony - was named Patman Grigalava balcony (Kutaisi). The award was handed over by the Deputy Chairman of the City Council Ms. Marika Darchia (author of the nomination);
Nomination - "Clean Street" - has not been identified
Nomination "Beautiful Yard" – were named 3 first places:
Nomination (Private) "Beautiful Yard" - Akaki Gedenidze (Khoni Municipality). The award was handed over by the Head of the Environment Protection Commission of Tbilisi City Assembly Mr. Erekle Kukhianidze;
Nomination "Apartment Building Yard" – was named Zugdidi, Kuji street (Apartment building yard). The award was handed over by the Head of Waste and Chemical Management Service of the Ministry of Environment Protection and Agriculture Mr. Alverd Chankseliani;
Nomination "Yard of Legal Entity" – was named Wine Company GWS (Telavi). The award was handed over to the GWS representative Ms. Maka Natsvlishvili by the Head of Waste and Chemical Management Service of the Ministry of Environment Protection and Agriculture Mr. Alverd Chankseliani;
By decision of the commission, honorary diplomas were awarded:
Nomination "Clean Municipality" – were named Kharagauli and Sachkhere Municipalities. The award was handed over to the representative of the municipalities by the Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Mr. Yuri Nozadze (Chairman of the Selection Committee);
Nomination "Clean Village" - Village Shorapani (Zestafoni Municipality) and Village Obcha (Baghdati Municipality). The award was handed over to the representative of the villages by the members of implementing consortium of the project „Clean Up Georgia (phase III)” Ms. Mariam Kimeridze (Georgian Society of Nature Explorers “Orchis) and Elene Loladze (“Ecological Awareness and Waste Management);
Nomination "Beautiful Yard" – were named Ramaz Kikvadze (Tskaltubo) and Nona Omarashvili (Mtskheta). The award was handed over by the Head of the Environment Protection Commission of Tbilisi City Assembly Mr. Erekle Kukhianidze;
Also, within the framework of the contest diplomas were awarded:
Kobuleti City Hall (Autonomous Republic of Adjara) – for " The Best Cleaning of the Beach". The award was handed over to the representative of the municipality by the Head of Waste and Chemical Management Service of the Ministry of Environment Protection and Agriculture Mr. Alverd Chankseliani;
Head of Kvemo Kartli Patrol Police Mr. Kakha Bukhradze - The award was handed over by the Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Mr. Yuri Nozadze (Chairman of the Selection Committee);
Head of Rapid Response Unit of Kvemo Kartli Regional Division under the Environmental Supervision Department of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia – Mr. Davit Aslamazishvili. The award was handed over by the First Deputy Chairman of the Parliamentary Committee for Environmental Protection and Natural Resources Mr. Zaza Khutsishvili;
During the award ceremony of the winners of “Clean Region” competition, was also noted that for particular activity will be awarded with special diplomas Mr. David Robakidze, representative of Mayor's office of Ozurgeti Municipality in Ureki District and Mr. Gocha Mdinradze a member of Ozurgeti Sacrebulo for organizing a clean-up campaign on September 15.
The project is carried out with financial support of the Government of Sweden, with support of the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia and in collaboration with Solid Waste Management Company, Parliamentary Committee for Environment Protection and Natural Resources and the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia